Termin „terapia alternatywna” jest ogólnie używany do opisania każdego leczenia lub interwencji medycznej, która nie została naukowo udokumentowana lub zidentyfikowana jako bezpieczna lub skuteczna dla konkretnego stanu lub choroby. Terapia alternatywna obejmuje wiele dziedzin, począwszy od diety i ćwiczeń fizycznych, po zmiany stylu życia. Przykłady obejmują akupunkturę, chiropraktykę, jogę, hipnozę, aromaterapię, relaksację, ziołolecznictwo, masaż i wiele innych. Poznaj szczegółowo różne terapie.
Dlaczego terapie alternatywne są tak popularne?
Wiele osób, szczególnie tych cierpiących na choroby przewlekłe, szuka odpowiedzi na pytania dotyczące sposobów radzenia sobie z chorobami. Czasami medycyna tradycyjna nie może udzielić im odpowiedzi, a więc nie może ich wyleczyć ani wyleczyć objawów. Niezależnie od tego, czy działają, czy nie, terapie alternatywne często są ostatnią deską ratunku.
Ponadto ludzie stają się bardziej proaktywni w kwestiach zdrowotnych. Wraz z pojawieniem się Internetu, istnieje znacznie więcej dostępnych informacji dostępnych dla konsumentów. Ludzie czytają te informacje i decydują (z lub bez pomocy swoich lekarzy), jaki rodzaj leczenia będzie działał dla nich najlepiej. Wiele razy, alternatywne terapie wydają się „łatwiejsze” lub mogą wydawać się „szybszym rozwiązaniem”. Nie zawsze jednak tak się dzieje.
Co wziąć pod uwagę decydując się na terapie alternatywną?
Nie bierz tego co mówią za fakt. Skontaktuj się z renomowaną organizacją i porozmawiaj z nią o terapii. Porozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi. Chociaż nie zawsze mogą cię wspierać, mogą pomóc ci podjąć świadomą i obiektywną decyzję.
Omów terapię z lekarzem. Upewnij się, że Twój lekarz wie, jaką terapię rozważasz, aby mógł omówić wszelkie interakcje lub skutki uboczne, które mogą wystąpić z lekami, które już przyjmujesz. Twój lekarz może również udzielić Ci informacji o doświadczeniach innych pacjentów, którzy próbowali tej samej terapii.
Porozmawiaj z innymi pacjentami, którzy korzystali z terapii. Zapytaj ich o ich doświadczenia z terapią. Nie wierz tylko doświadczeniom czy zaleceniom osób prowadzących terapię. Poszukaj własnych referencji i ich opinii.
Unikaj doradców, którzy nie chcą współpracować z Twoim lekarzem. Upewnij się, że terapeuta nie ma nic przeciwko kierowaniu pacjentów do konwencjonalnego lekarza, gdy jest to konieczne.